logo

Buďte informovaní

Aktuálne termíny, tipy, triky, články priamo na Váš e-mail

 

 

Blog

path

Makrá alebo programovanie vo VBA?

Zoznámte sa s makrami - ktoré vám nielen ušetria čas, ale umožnia vám tiež lepšie zorganizovať si vaše údaje. Dozviete sa, kedy stačí použiť jednoduché makro a kedy je už potrebné začať programovať v jazyku VBA  (Visual Basic for Aplication)?

 

path

Hľadanie optimálneho riešenia pomocou Riešiteľa

Rozhodovanie a optimalizácia v oblasti výroby, investícií, personalistiky a pod. nie je vôbec jednoduché. Excel a jeho nástroje sú efektívnym pomocníkom, ktorý nám uľahčí analýzu rôznych modelov. Jedným z nástrojov je doplnok Riešiteľ (Solver), ktorý je určený na optimalizáciu vstupných údajov pri známych obmedzeniach a výsledku. Pre každú optimalizáciu modelu zadáte iba Váš požadovaný cieľ a obmedzenia.

path

Prečo VBA v Exceli

Excel je v súčasnosti  asi najčastejšie používaný program. Či sa používa na vytváranie tabuliek a výpočtov nad údajmi, na spracovávanie údajov  napr.  filtrovanie alebo vytváranie súhrnov na Exceli všetci oceňujeme jeho automatickú odozvu a intuitívnosť v používaní. V tomto krátkom blogu Vám ponúkame dva jednoduché, názorné a praktické príklady pre využitie programovania - kódu v jazyku VBA.

path

Využitie funkcie TODAY v nástrojoch Microsoft Excel

Funkcie patria k najpoužívanejším nástrojom v Exceli. Uľahčujú výpočty a zabezpečujú dynamiku v modeloch. Pri zmene vstupného parametra sa automaticky všetky nadväzujúce bunky prepočítajú. Poznanie funkcií a ich využívanie patrí k základným činnostiam pri práci s Excelom. V príkladoch uvedieme niekoľko postupov, ako možno využiť jednu z najpoužívanejších funkcií, a to funkciu TODAY na zabezpečenie aktuálnosti nastavenia v podmienenom formátovaní a pri overení hodnôt.

path

Štyri hlavné dôvody, prečo sa naučiť jazyk SQL

V dnešnej dobe aj mnoho ľudí, ktorí nepracujú priamo v oblasti informatiky alebo programovania, využije pri svojej práci programovací jazyk. Medzi veľmi používané a zároveň najľahšie zvládnuteľné programovacie jazyky pre širokú vrstvu užívateľov, patrí práve dotazovací jazyk SQL.

path

Ako vybrať z tabuľky záznamy na základe dátumu

Témy vyhľadávanie, automatického formátovania buniek, funkcií a zobrazení sú častým dopytom vo firemných riešeniach v excelovských tabuľkách. Pre ilustráciu možných riešení sme pripravili článok, ktorý sa týmto témam venuje - konkrétne dohľadáva v tabuľke zamestnancov tých, ktorí majú dnes narodeniny. Šikovní uživatelia si po prečítaní celého blogu určite budú vedieť tieto riešenia aplikovať aj do vlastných zadaní.

path

Ako na makrá v Exceli

Zvládnutie plnohodnotnej práce s makrami vyžaduje viac času ako len dobre preštudovanie tohto článku prípadne ďalšie googlenie. Ale je to dobrý štart k začiatku efektívnejšej práce v Microsoft Office, predovšetkým v prostredí Excel a Word v ktorom bežný užívatelia trávia veľa času Vám spolu s makrami výrazne uľahčí Vašu často krát mravčiu prácu. Makrá využijete všade tam, kde chcete svoju prácu zautomatizovať, či ulachčiť prácu svojim kolegom.

path

Ako správne zdielať údaje v zošite

Pre plnohodnotnú prácu v dokumente do ktorého súčasne pristupujú viacerí užívatelia v rámci siete, je potrebne nastaviť voľbu - zdieľaný zošit. Je to zošit, ktorého nastavenie umožňuje súčasné zobrazovanie zošita a vykonávanie zmien viacerými používateľmi. Každý používateľ, ktorý zošit uloží, uvidí zmeny vykonané ostatnými používateľmi.

path

Blesková zámena poradia mena a priezviska v excelovských bunkách

Zámenu poradia dvoch slov v jednej bunke je možné riešiť dvomi spôsobmi. Príkazom "Text na stlpce", ktorý sa nachádza na páse nástrojov Údaje alebo pomocou funkcií - dostupných na páse Vzorce. V článku je podrobný návod s využitím funkcií.

path

Ako hromadne zmenšiť veľkosť obrázkov

V tomto článku sa chcem venovať téme kompresie obrázkov, t.j. ako je možné upraviť veľkosť obrázkov - fotografií na veľkosť, ktorá je dostatočná na elektronické publikovanie. Pod elektronickým publikovaním mám na mysli napr. zverejnenie fotografie na webe alebo jej preposlanie e-mailom.

path

Použitie indikátorov v Microsoft Project

Článkov venovaných problematike používania Microsoft Project je na webe pomenej, preto som sa rozhodol postupne pridávať nielen články, ale aj postupy a riešenia, na ktoré sa ma klienti počas školení Microsoft Project pýtajú. Dnes by som chcel začať s ukážkou využitia grafických indikátorov.

path

Klávesové skratky pre Excel

Snáď kompletný zoznam klávesových skratiek použiteľných v programe Microsoft Office Excel. Otestovaný v anglickej verzii 2007, ale myslím, že použiteľný aj v iných verziách. Snáď som na nejakú nezabudol, ak áno dajte mi prosím vedieť na moju mailovú adresu fuska@ivit.sk. Kompletný zoznam klávesových kratiek pre slovenskú 2010 - link.

path

Práca s automaticky uloženými verziami súboru

Určite sa vám už stalo, že ste v rýchlosti zatvorili často krát už hotový dokument bez uloženia. Teraz je tu možnosť dohľadať aspoň časť tohto dokumentu. Jednou z noviniek v Microsoft Office 2010 je práca s automaticky uloženými verziami súboru. Pri bežnom nastavení aplikácie je zapnutá voľba Ponechať poslednú automaticky uloženú verziu aj po zatvorení bez uloženia.

path

Podmienené formátovanie vzorcov v Exceli

Rady pre užívateľov, ktorí hľadajú vo svojich zošitoch vzorce. Návod ako rozlíšiť bunky, ktoré obsahujú vzorce a ktoré ich neobsahujú pomocou podmieneného formátovania a pár riadkov v kóde Visual Basic. V prípade, že by sa Vám nedarilo rád pošlem vzorové riešenie vo formáte xlsx.

Naši
partneri:  
Microsoft Partner Network Naši
klienti:  
DHL Danfoss Embraco Matador Osram Dalkia Slovenská sporiteľňa

           

close

Prihlásenie

Pre prihlásenie zadajte Vaše prihlasovacie meno a heslo, ktoré ste si zvolili pri registrácií. Ak ste zabudli heslo kliknite na obnovenie hesla.

Obnova heslaRegistrácia
Zobraziť heslo
Zapamätať
close

Odber newslettra

Zadajte nasledovné údaje a odoberajte zdarma Newsletter s aktuálnymi termínmi školení, typmi, trikmi a článkami z oblasti IT.

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
./
./